Без значение дали се изгражда нов строителен обект или просто искате да замените старите си врати, трябва да извършите основната ремонтна дейност, преди да започнете. Едно от първите важни неща при монтаж е да се разграничат интериорните и външните входни блиндирани врати. Възможно е в някои от случаите може да имат идентична визия, но двата вида врати са доста отличителни като конструкция. Наложително е да знаете разликите и особеностите на всеки вид врата, за да вземете най-доброто решение при покупката им.
Нека започнем с основната функция на вратите и какво представлява тяхната структурна разлика. Входните блиндирани врати имат ролята да служат като главен вход към вашият дом и са изработени така, че да издържат на всички природни елементи, с които се съпротивляват всеки ден. Интериорните врати са монтирани в не толкова особени условия, така че тяхната конструкция в възможно най-опростена и може да бъде на по-ниска цена. Поради тази причина блиндираните врати са направени от по-масивен материал и солиден пълнеж, докато при интериорните конструкцията вътре във вратата е по-куха. Това разбира се прави входните блиндирани врати по-тежки, а интериорните по-олекотени. Масивния дървен или метален материал, който се използва при изработката на блиндираните врати, осигурява допълнителна изолация и предпазва дома ви от студеното време навън. Например най-добрият вариант е изработката им от метал. Това ще подсигури с входната ви врата с по-дълъг живот и ще я предпази от големите температурни амплитуди.
Друго отличително различие между двата типа врати е, че интериорните не се нуждаят от много специална обработка, докато блиндираните врати е нужно да преминат през по-сложна такава, за да могат да издържат на всички метеорологични влияния. След като входната врата е прахово боядисана или ламинирана, се нуждае от специално UV покритие, което да я прави по-издръжлива. Интериорните врати могат да са фолирани или ламинирани без да е нужда специалната обработка с UV и обикновено издържат много дълго дори и без допълнително лаково покритие.
Освен специалната обработка, която трябва да запази дървото, лепилото използвано във входните врати, също трябва да е в състояние да издържа на екстремни температурни амплитуди и влага. Затова за тях се слага специално, по-твърдо лепило, докато интериорните врати може да се поставят с помощта на обикновени лепила.