Когато планирате асфалтиране , от първостепенно значение е да вземете предвид външните температури, температурата на земята и дори влажността. Екстремните метеорологични условия пречат на процеса на втвърдяване на асфалта. За съжаление, не можете просто да положим асфалт, когато пожелаете, тъй като новият асфалт създава температурни и екологични бариери. Нека научим при каква температура трябва да се полага асфалтът и други фактори на околната среда, които могат да повлияят на вашето асфалтово покритие.
Асфалтът е смес от инертни материали, трошен камък, пясък и битум. Топлината поддържа този битум гъвкав, така че асфалтът да може да се разстила върху повърхност. Докато изсъхва, тази смес се втвърдява и се превръща в пътната настилка. Високите температури спомогнат допълнително асфалта да се разстила равномерно, докато ниските температури забързват изстиването и втвърдяването му.
За да запазите асфалта мек и да позволите правилното му валцуване и уплътняване, температурите навън и на земята трябва да бъдат поне 10 градуса.
Въпреки че асфалтът трябва да остане топъл и гъвкав по време на монтажа, външните температури могат да станат твърде високи, така че асфалтът да не започне да се втвърдява. За да поддържате асфалта в добро състояние и да му позволите да започне да се втвърдява, след като бъде излят, температурите на околната среда трябва да са под 32 градуса.
Може би много от вас се питат дали е възможно асфалтиране на улици , дворове, паркинги и т.н. в дъждовно време – отговорът е категорично не. Асфалтовият битум или свързващи вещества са на петролна или маслена основа и разбира се, масло и вода не се смесват! Дъждът, падащият сняг и дори прекомерната влажност могат да позволят на тези свързващи вещества да се откъснат от инертната основа на асфалта, така че материалът да започне да се рони или да се разпада.